La Fontaine'de Atölyeler

Seramik

Minik ellerin ince motor gelişimine büyük destek sağlayan seramik çalışmaları, yaş grubuna uygun olarak hazırlanır. Projeler öğrencilerimizin hayal güçlerini çamura yansıtması, dokunma ve üç boyut duyarlılıklarının artırılması amacıyla geliştirilir.

Yaratılan şaheserler ise seramik fırınında pişirildikten ve boyandıktan sonra sınıfta sergilenir.

Müzik ve Ritim

Tüm yaş gruplarına haftada bir ders saati müzik/ritim atölyesi yapılır. Bu atölyede çocuklarımızdaki müzik sevgisi derinleştirilmeye, ritim duygusu kazandırılmaya ve müzik yapmanın, müziğin içinde olmanın keyfinin tattırılması amaçlanır. Müziğe odaklanmanın yanında yapılan çalışmalar ile öğrenciler gelişimsel alanda da desteklenir ve grup çalışmalarına yönlendirilirler.

Drama Atölyesi

Çocuklar için en etkili öğrenme biçimi olan yaparak ve yaşayarak öğrenme yaklaşımı, drama atölyesi ile pekiştirilir.  Çocukların hayatı yaparak ve yaşayarak deneyimlemesi, kendine özgü bir şekilde yeniden yapılandırması ve ifade etmesi için tasarlanmış bu atölyede, eğitimciler sadece birer rehber konumundadırlar. 

Drama atölyesinde eğitici oyuncaklar, kostümler, kukla sahnesi ve kuklalar aracılığı ile çocukların iç dünyasına ışık tutulur. Çocuklar için konuyu pekiştirmek amacıyla dramayı kullanmak, öğrenmeyi daha zevkli ve kolay hale getirir. Durağan bir şekilde öğrenmek yerine sınıf içerisinde aktif olmak, öğrenmeyi hızlandırır.

Mutfak Atölyesi

Çocukların yeme alışkanlıklarını düzenlemek, faydalı besinleri tüketmelerini teşvik etmek ve hazırladıkları ürünlerin keyfine varmalarını sağlamak için yapılan bir etkinliktir.

Yemekleri hazırlama süreci, duyusal gelişimin yanı sıra el kaslarının ve ince motor becerileri de desteklenmiş olur.

Partiler ve Aile katılımları

Konuyla ilgili genellikle Cuma günleri yapılan etkinlikler, çocuklarımızın haftayı eğlenceli bir şekilde sonlandırmasını sağlar. Böylece çocuklarımızın okul içi motivasyonu artar. Aile katılımlı etkinlikler ise konularımızı pekiştirmek amaçlı ailelerimizden destek aldığımız davetlerdir.

Örneğin meslekler haftasında velilerimizin mesleklerini okulda çocuklarımızla paylaşmasını rica ederiz.

Aile katılımı, çocuklara önemli katkılar sağladığı gibi aileler açısından da önemlidir. Öncelikle aile katılımı, ebeveynlere eğitim ve öğretim rollerini geliştirmelerini sağlayarak, onların çocuklarının eğitimlerini daha iyi anlamalarına ve destek vermelerine imkan tanır. Aile çocuğunun eğitim süreçlerine ne kadar erken katılırsa, etkileri o kadar güçlü olur.